Matky a kamarádky jsou nejlepší zaměstnanci

Možná i vaše firma řeší, kde vzít schopné lidi, kteří u vás vydrží. Vysoká zaměstnanost nám do karet moc nehraje, je tedy opravdový oříšek získat do týmu kvalitního člověka. Já jsem vsadila na kamarádky a maminky. A funguje to.

Nejdřív zábava, pak práce…

Firmu Seven Keys jsme s manželem založili před třemi lety. Na Airbnb spravujeme již více než 60 bytů v centru Prahy a vše řídíme většinu roku z Valencie, odkud manžel pochází. Oba jsme se díky podnikání odpoutali od zaměstnaneckého poměru v korporátní firmě a začali žít po svém.

Rodinu a volný čas kombinujeme s prací tak, jak nám to vyhovuje. Veškeré volno, které naše děti ve škole mají, trávíme s nimi. Na jarní prázdniny a Velikonoce jezdíme na hory, dva měsíce v létě cestujeme, navíc se můžeme plně věnovat našim koníčkům. Musíme být akorát dostupní na telefonu či emailu, což v dnešní době není problém. Ty samé výhody se snažíme nabízet i našim zaměstnancům.

Po nikom nechceme, aby docházel do kanceláře a pracoval “od do”. Hlavní je, aby byla práce kvalitně odvedená, ale je nám jedno, zda ji lidé dělají z chalupy, hor, nebo jsou celý den s dětmi v parku a pracují v noci. Zjistili jsme, že tato svoboda a možnost plánovat si svůj vlastní čas je největší motivací. Je to recept, jak dobré lidi získat a udržet si je.

S naší manažerkou Denisou (vpravo) a Lenkou (vlevo), jenž má na starosti komunikaci s hosty.

Mámy svými pány

Pracují u nás převážně ženy, které jsou buď na mateřské dovolené, nebo mají doma školáky. Vím z vlastní zkušenosti, že může být frustrující žádat nadřízeného o home office nebo volno v případě, když dítě onemocní, či má jarní prázdniny a vy s ním chcete odjet na hory. Maminky oceňují, když si práci mohou naplánovat podle potřeb nejen dětí, ale i svých. Čas strávený s jejich rodinou je pro ně priorita. Pokud mají práci, která není dána počtem hodin, ale výkony, umí si perfektně zorganizovat čas a jejich nasazení je obrovské.

Naše manažerka Denisa, která u nás pracuje od samého počátku vzniku firmy, byla tenkrát na rodičovské dovolené a hledala flexibilní práci na pár hodin denně. Dnes chodí její syn do školy a Denisa je u nás zaměstnaná na plný úvazek. Nemá stanovenou pracovní dobu. Může si pracovat kdy chce a odkud chce. Jsou dny, kdy musí urgentní věc vyřešit o víkendu, na druhou stranu může být se synem, kdykoliv je potřeba.

Občas se mně lidé ptají, zda není riziko mít v týmu mladé ženy, které dříve nebo později otěhotní. Sama jsem máma a vím, že těhotenství a narození dítěte je to nejkrásnější a nejdůležitější na světě. Snažíme se vyjít budoucí mamince vstříc, jak je to jen možné. Pokud pracovat chce, tak si sama vybere výši úvazku. Dá-li přednost plně se věnovat dítěti, ví, že na ni počkáme. Kvalitní člověk má u nás dveře vždy otevřené. Pracovala u nás mladá maminka, která má doma školáka a čekala druhé dítě. Nejdříve chtěla zkusit po porodu pracovat pár hodin denně. Pak se ale rozhodla úplně vypnout a věnovat se jen rodině. Naprosto to respektuji a obě počítáme s tím, že jakmile bude chtít, má u nás práci jistou.

Denisa se synem Filipem.

Po čem ženy touží…

Své zaměstnance podporujeme nejen v tom, aby mohli trávit čas se svou rodinou, jak chtějí a potřebují, ale také aby si plnili své sny, dělali, co je baví, cestovali, aniž by počítali dny nevyčerpané dovolené. Nejen maminky touží sladit soukromý život s pracovním. Mám kolem sebe kamarádky, které chtějí procestovat svět, než jim začnou tikat biologické hodiny. Dlouho jsem se rozhodovala, zda spolupracovat s lidmi, kteří jsou mi blízcí. Uvědomuji si riziko možného dopadu na naše přátelství, ale díky dobré a naprosto otevřené komunikaci to zatím skvěle funguje.

Již několik měsíců u nás pracuje jedna z mých nejbližších kamarádek Lenka. Na starost má komunikaci s hosty na Airbnb, takže může pracovat odkudkoliv na světě. Potřebuje pouze dobré internetové připojení. Na podzim strávila měsíc na Srí Lance, v prosinci cestovala po Maroku, a za pár týdnů odlétá do Mexika a USA. Navíc se může věnovat i jiným svým aktivitám, jako je například každoroční spolupráce na filmových festivalech v Karlových Varech či Cannes. U nás nejsou limity. Tedy téměř…

Lenka může svoji práci vykonávat odkudkoli na světě, podzim proto strávila cestováním po Srí Lance.

Pracujeme totiž v oboru, kdy musíme být nepřetržitě k zastižení nejen pro naše hosty, ale také pro sousedy, pokud jsou například turisté hluční. Máme pohotovostní telefon, který si mezi sebou střídáme, včetně mě. Telefonáty nejsou časté, ale je to trochu časovaná bomba, protože může zazvonit kdykoli, i ve tři ráno. Tento “horký brambor” ale máme každá vždy jen několik dní v měsíci. Navíc i s pohotovostním telefonem můžete odjet na hory a vyřizovat hovory odtamtud.

Důvěřuj, ale prověřuj…

Tím, že firmu řídíme ze Španělska, musíme lidem v týmu naprosto důvěřovat. Zda je člověk ten pravý, prověří samozřejmě až čas. Nikoho nekontrolujeme, kolik hodin denně odpracuje, ani to pro nás není důležité. Nejvíce si ceníme loajality a upřímnosti. Chceme, aby se lidé, kteří u nás pracují, cítili hlavně dobře. Protože pouze spokojený člověk může dělat práci dlouhodobě kvalitně. To, že jsme ve výběru lidí neudělali chybu, nám dokazují nejen čísla, ale také kladná hodnocení našich hostů a především klientů, kterým byty spravujeme.

1 590

Leave a Reply